رکود مسکن

بازار مسکن : اگر چه بازارمسکن در ماه های انتهایی سال گذشته شاهد شوکی جدی بود و با افزایش ۱۱۰ درصدی قیمت ها و کاهش ۷۵ درصدی میزان معاملات مواجه شد، اما بنا به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه مسکن با توجه به اینکه قیمت مسکن در سال ۹۸ به بیش از ۱۵ برابر درآمد سالانه خانوار رسیده و متقاضیان ملک دیگر قدرت خرید مسکن را ندارند، این بازار به تدریج از مهرماه روند کاهش قیمتی را طی کرده و با ادامه این روند پیش بینی می شود تا پایان سال از رکود تورمی به رکود غیر تورمی برسد. در این مطلب از قصد داریم رکود مسکن در سال ۹۸ و سه ماهه پاییز را بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.با بررسی وضعیت بازار مسکن در فصل پاییز که به دلیل آغازسال تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان به طور معمول فصلی پر رونق برای خرید و فروش و اجاره ملک به شمار می رود، مشاهده می شود که تعداد معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران در این ماه به ۳۴۰۰ واحد مسکونی رسیده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۲ درصد افزایش داشته است. این درحالیست که متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی نیز دراین ماه ۱۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال بوده که در مقایسه با ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۴ و ۴۷.۷ درصد افزایش داشته است.

برپایه آخرین آمار برگرفته از سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور در مهر ماه، آپارتمان های با عمر تا ۵ سال با سهم ۴۹.۹ درصد و تعداد ۱۴۲۶ واحد بیشترین سهم معاملات مسکن را به خود اختصاص داده اند این درحالیست که کمترین تعداد معاملات مربوط به واحدهای با طول عمر بیش از ۲۰ سال با میزان ۳۵۷ واحد بوده است.

اما قیمت یک مترمربع واحد مسکونی درمناطق ۲۲ گانه شهر تهران درگران ترین حالت متعلق به منطقه ۱ با متوسط قیمت معادل متری۲۶۲ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال و کمترین قیمت نیز در اختیار منطقه ۱۸ با متوسط قیمتی معادل ۵۵ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال در هر متر مربع بوده است.

اما به لحاظ زیر بنا در مهر ماه واحدهای مسکونی با متراژ ۵۰ تا ۶۰ مترمربعی با سهم ۱۴.۲ درصدی از کل معاملات، بیشترین معاملات را از آن خود کرده و واحدهای با متراژ ۱۹۰ تا ۲۰۰ متری با سهم ۰.۴ درصدی کمترین میزان معاملات را در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده است.

از لحاظ منطقه ای نیز طبق آمارهای بانک مرکزی منطقه ۵ با ۵۱۵ فقره بیشترین تعداد معاملات را داشته و منطقه ۲۲ با ۳۰ فقره کمترین تعداد معاملات را در این ماه داشته است که این ارقام حاکی از خروج رکود مسکن در سال ۹۸ از بازار است.